Yeraltı Sularında Temizlik ve İyileştirme İşleri

Yeraltı suyu Temizlik / İyileştirme İşleri
 
Leakwise Su Üzerinde Hidrokarbon / Yağ izleme sistemlerinin benzersiz özelliği aşağıda belirtilen durumlarda uzaktan ölçüm imkânı sağlamasıdır;
- Saha değerlendirmesi
- Geri kazanım ve temizleme kuyuları
- Kuyu kapatma 
Elde edilen veriler yerel olarak bağlantılı işlemcilerimizle uzakta bulunan veri kayıt edicilerine ya da bilgisayarlara uydu, hücresel telefon

Enerji üretim tesislerinde yağ ve yakıt kaçakları

Fosil Yakıttan Enerji Üretimi
Sıvı yakıtla çalışan enerji santralleri jeneratörleri beslemek için yakıt tanklarına sahiptirler. Katı yakıt veya doğal gaz ile çalışan santrallerde ise start-up ve yedek yakıt olarak sıvı yakıtlar bulundurmaktadırlar.

Jeneratör Tank ve Yakıt tesisatı kaçak kontolü

Enerji kesintilerine karşı yedek bir sistem olarak kullanılan jeneratör ve jeneratör gurupları genelde sıvı yakıtlarla çalışmaktadır. 
Genelde sistem ana yakıt tankı, günlük yakıt tankı, dolum noktası ile ana tank arasında, ama tankla günlük tank arasında yer alan boru hattı ve günlük tank ile jeneratör arsında yer alan yakıt ve dönüş hattından oluşmaktadır. Kot farkı olması durumunda tank çıkışlarında pompalar bulunmaktadır.
 
Bu sistemde akaryakıt kaçakları tanklarda, boru hatlarında ve pompalarda oluşabilir.

Akaryakıt İstasyonlarında Petrole bağlı Çevre Kirliliği

Günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akaryakıt istasyonları yeraltı depolama tankları, tanka doldurmakta kullanılan ofset dolum boru hatları ve tanklardan pompalara yakıtı sevk eden hatlarda meydana gelebilecek kaçaklar sebebiyle çevre, insan sağlığı ve güvenliği için risk yaratmaktadır.
 
Akaryakıtların özgül ağılıkları sudan hafif olduğu için su üzerinde yüzerler. Yeraltı tanklarında meydana gelebilecek bir kaçak yerçekiminin etkisi ile yeraltı su tabakasına erişir ve bu tabaka üzerinde hareket eder.

İZMİR'DE ALARM

Keşke olmasaydı bu daha duyduğumuz ikinci olay; ilki Kleopatra Plajı idi.

Ya duymadıklarımız?

Yağmur Suyu Drenaj Kanalı / Kleopatra Plajı

2 Ocak Tarihli Cumhuriyet Gazetesi web sitesinde bir haber gördüm.
“ANTALYA’nın Alanya ilçesindeki ünlü Kleopatra Plajı’na yağmur suyu drenaj kanalı aracılığıyla sızan fuel-oil kirliliğe neden oldu. Sızıntının belediyeye ait yüzme havuzundaki ısıtma sistemi arızasından kaynaklandığı belirlendi.
Alanya merkezindeki ünlü Kleopatra Plajı’nda yağmur suyu drenaj kanalından denize akan sıvı, ağır kokuya neden oldu.

Tank ve Boru Hatlarında Kullanılan Kaçak Detektör Sistemleri

BASINÇLI TANK KAÇAK DETEKTÖRLERİ:
Çift cidarlı tanklarda uygulanır.
Tank çapına göre değişik modelleri vardır DL330 modeli 3 metre çapa kadar olan tanklarda kullanılır.
Tek bir kaçak detektörü ile (iç ve dış tank arasındaki boş hacim 4 m³ aşmama kaydı ile birden çok tank manifold kullanılarak izlenir)
Kuru

Neden İkincil Sınırlama?

Önsöz:
Şu anda okumakta olduğunuz bu yazıyı hazırlamam için talep geldiğinde çok fazla düşünmeden olabilir dedim.
Yazıyı yazmaya başladığımda ise bir yöntem belirlemem gerekiyordu, bunlardan ilki Google Amcaya danışmak varsa birkaç Türkçe yoksa İngilizce kaynaklar bulmak bunların bir kısmını kopyala – yapıştır yöntemi ile almak, bir kısmına biraz yorum eklemek ve kaynakçada belirtmekti.
Diğer bir yöntem ise bu güne kadar edindiğim tecrübeleri paylaşmak İkincil Sınırlamanın ne olduğun tarif edip bunun avantajları hakkında farkındalık yaratmak olabilirdi.
Subscribe to RSS - blogs