Savaklı Sıyırıcı Elastec Ocean Skater petrol dökülmelerine müdahale çevre ekipmanları
OcenSkater kendiliğinden ayarlanabilir savaklı tip sıyırıcı olup, savaklı sıyırıcı tasarımında ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır. Geleneksel Savaklı - “Weir” tipi sıyırıcılarda yüzdürücü kafes sıyırıcı ünitesinin altında yer alırken ELASTEC’in bu modelinde bunun tam aksine üst kısımda yer almakta ve bu suretle sıyırıcının su altındaki yüksekliği düşürülmektedir.
OcenSkater sahip olduğu geniş çaplı yüzdürücüleri sayesinde hem ürünün düşük ağırlıklı olması sağlanmış hem de su hattı kalınlığını arttırılmıştır. Bu mükemmel birleşim dalga tepkisinde paralelliği bozan yeni nesil “Weir” tipi sıyırıcıyı ortaya çıkarmıştır. Ağırlık – kaldırma oranında sağlanan bu yükselme sıyırıcının yüklenmesi sebebiyle ortaya çıkan su altı yüksekliğindeki şiddetli değişiklikleri sınırlamaktadır. 
Dairesel sabit elemanlardan imal edilmiş eşsiz tüp yapılı alüminyum kafes darbe dayanımını ve sıyırıcının genel dayanımını arttırmıştır. Nakliye ve depolamada kolaylık sağlaması için yüzdürücü kolları sökülebilir yapıda imal edilmiştir.
 
Sistem 99hp / 74 kW dizel motorlu, 12 volt akülü hidrolik güç ünitesiyle birlikte sunulmaktadır. Güç ünitesi çelik kafes içine monte edilmiş olup kaldırma noktaları bulunmaktadır. Ünitede hidrolik filtre, yağ seviye ve hararet göstergesi ve tank üstü dolum filtresine sahip olup değişken hız kontrollüdür.
Eğer arzu edilirse sıyırıcı radyo kontrollü akülü pervane birimi ile donatılabilir, hidrolik bağlantı gerektirmeyen bu sistem sayesinde skimmer hareketleri uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir.
 
Kapasite; 300 m3 /saat
Ebatlar; 3,68 x 3,68 x 1,02 metre
Draft; 0,28 metre