Sabit ve Hareketli kullanılan Sıyırıcı / Skimmer petrol dökülmelerine müdahale çevre ekipmanları hidrokarbon yağ sıyırıcı
 
Elastec, patentli kanallı disk tipi sıyırıcısı ile Wendy Schmidt Petrol Dökülme yarışmasında 1.000.000 dolarlık birincilik ödülünü kazanmıştır. Bu sıyırıcımızın resmi testleri bağımsız bir kurum olan Ohmsett tesislerinde yapılmış olup 1.060 metre küp ürünü % 89,5 verimlilikle sıyırmayı başarmıştır. Ürünümüz test aşamasında hem sakin su hem da dalgalı koşullarda test edilmiş, sonuçta rakiplerinin açık ara önünde bu yarışmayı kazanmıştır.
Bu yarışma esnasında kullanılan teknoloji X sıyırıcı sistemlerine adapte edilmiş olup bu sıyırıcılar normal koşullarda karşılaştırılabilecekleri sistemlerin üzerinde petrol yakalama ve sıyırma kapasitesinin üstüne çıkmışlardır. X sıyırıcı sistemleri sadece sabit olarak değil botların arkasında çekilerek hareketli sistemler olarak da kullanılabilmektedirler.
Bu benzersiz patentli kanallı Disk teknolojisi bundan önce kendisini ispatlamış kanalı disk teknolojisinin izinde ilerlemekte olup patentli kanaları sayesinde geleneksel disklere kıyasla daha büyük çaplarda üretilebilmekte ve çok daha fazla dalga direnci, çok daha fazla toplama kapasitesine sahip olmaktadırlar.
 
Bu teknolojinin ilk ürünü olan X 150 Ohmset Test istasyonunda Mayıs 2012 tarihinde denemiş ve sabit ve hareketli konumlarda kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
 
X 150 skimmer Serim sistemi